Bamboo Massage został opracowany przez francuskiego kinezyterapeutę Gila Amsallema założyciela paryskiej Massage Academy. Zaobserwował on niedźwiedzia pandę jak ocierał się z dużym zadowoleniem o pędy bambusa. Zainspirowało go to do stworzenia technik masażu bambusowymi pałeczkami. Drewno bambusa jest jest bogate w krzem i jest naturalnym piezoelektrykiem (czyli ma właściwości generujące potencjał elektryczny podczas tarcia), co daje osobie masowanej odczucie zastrzyku energii. Bambus jest rośliną, która bardzo rzadko wywołuje reakcje alergiczne, ma właściwości bakteriobójcze jest więc idealnym narzędziem do masażu.
Kije bambusowe najczęściej wykorzystuje się do masażu relaksacyjnego ale nie tylko, można je wykorzystać do masażu sportowego lub pracy z tkankami głębokimi. Masaż bambusem łączy w sobie elementy Shiatsu, masażu tajskiego i akupunktury.
Masaż rozpoczyna się manualnie głębszym przegłaskaniem w celu przygotowania ciała do pracy kijami oraz miotełkami bambusowymi. Na koniec masażu następuje delikatne przegłaskanie w celu wyciszenia.
Wskazaniem do wykonania masażu pałeczkami bambusowymi jest:
pobudza krążenie limfy, zapobiega zastojom limfatycznym, redukuje opuchnięcia i obrzęki
kształtuje sylwetkę, silny nacisk przyspiesza rozbijanie komórek tłuszczowych i usuwanie ich z organizmu oraz pobudza przemianę materii,
redukuje cellulit
przynosi ulgę zmęczonym i napiętym mięśniom
masaż bambusem dociera do tkanek głębokich, dzięki niemu zwiększa się także dotlenienie komórek
dodaje energii – masaż ten nie tylko jest przyjemnie odprężający ale też naładowuje energią i pobudza. Po zabiegu wyraźnie czuć przypływ energii i sił do działania
relaksuje – dotyk i wpływ aromaterapii są znakomitym sposobem na stres i napięcie
Przeciwwskazania do masażu pałeczkami bambusowymi:
nowotwory
ciąża patologiczna
choroby zakaźne
ostre i podostre stany zapalne
stany chorobowe przebiegające z wysoką temperaturą ciała powyżej 38°C
krwotoki i stany zagrożenia ich wystąpienia
przerwanie ciągłości skóry
wczesny okres po złamaniach, skręceniach, zwichnięciach (2-3 dni)
zapalenie szpiku kostnego
z przetokami
zmiany dermatologiczne (owrzodzenia, wypryski, łuszczyca)